Sobota, 5 července, 2025
spot_img

Jaké pero a jakou tužku? Čím vybavit penál prvňáka

Znáte pojmenování štipkovitý úchop? Jde o pojem z grafomotoriky a označuje správný úchop pera mezi palcem, ukazováčkem a prostředníčkem.

Současně je to jedna ze dovedností, kterou by měl váš prvňáček ovládat už před nástupem do školy. Od správného úchopu se odvíjí i výběr vhodného pera a dalších psacích potřeb.

nejdříve tužka

Není nutné, aby rodiče kupovali pero na první písmenka v předstihu. Prváci se obyčejně první čáry a znaky učí ve škole psát obyčejnou tužkou, vhodná je tvrdost číslo 2.

„Grafitové obyčejné tužky vhodné pro prvňáčky jsou měkkost B, maximálně 2B,“ říká učitelka výtvarné výchovy Zuzana Dobrovičová. Měkčí tužky s vyšším číslem jsou podle ní dobré na kreslení, v sešitu se však rozmazávají. „Měkkost HB nedoporučuji, špatně se gumují, protože jsou tvrdší a v písanka a v Slabikář zůstávají i po gumování rýhy,“ dodala pedagožka.

Pro prvňáčky, kteří si osvojují správný úchop, doporučuje opatřit tlustší trojhranné tužky, které se lépe drží v ruce. Na trhu jsou dnes i barvičky s vykrojenými ploškami pro jednotlivé prstíky, což je také vhodná pomůcka pro malých žáků.

Stejný výběr platí při barvičkách – na začátek jsou dobré tlustší trojhranné. „Když začnou psát perem, mohou už přesedlat na tenké šestihranné barvičky,“ radí Zuzana Dobrovičová.

Inkoustové pera vytlačují rollery

Na pero procházejí děti až po několika měsících, kdy už je dětská ruka uvolněnější. Učitelky zvyknou doporučit pero na základě vlastních zkušeností a preferencí.

Může jít o klasické inkoustové pero, ačkoli to už vytlačují modernější rollery.

Jsou to pera, které jsou naplněné inkoustem, ale kulička, kterou píše, je keramická. Výhoda je v tom, že s inkoustem se snadněji píše, protože pero se plynuleji klouže po papíře. Keramická kulička na rolleru se však na rozdíl od kovového hrotu inkoustových rtů při silnějším přitlačení na papír „nerozcházejí“.

Pro děti, které s psaním teprve začínají, se doporučuje ergonomicky tvarované pero s širší úchopovou částí. Mělo by mít trojhranný úchop, bonus navíc je, pokud je část, kterou dítě drží mezi prsty měkčí, například pogumovaná a má protiskluzovou úpravu. Současně se však třeba zabránit velmi robustním rtům, které dítě jen těžko dokáže udržet v malých prstech.

Na trhu najdete i rollery, které se dají opačnou stranou pera zmizík. Může se stát, že vaše paní učitelka ještě v první třídě „Gumovací“ pero nepovolí.

Za nesprávně pero pro prvňáka se považuje takzvaná propiska, kterou je třeba při psaní více tlačit, což není při nácviku písma vhodné.

Odborníci upozorňují, že důležitější než drahé pero na první písmenka je správný úchop. Ten by neměl být křečovitý, ale uvolněný. Pero při správném, takzvaném štipkovitom úchopu držíme palcem, podpíráme prostředníkem a ukazováček je na něm lehce položený shora.

spot_img
spot_img

Nejnovější články

Related Articles