Sobota, 27 listopadu, 2021

Jaké pero a jakou tužku? Čím vybavit penál prvňáka

Dell Latitude E7470

Dell Latitude E7470 je tenký ultrabook, který je určen pro náročné firemní nasazení. Pokud hledáte spolehlivého parťáka pro práci, nebudete zklamaní.

Pánské, dětské a dámské boty pro každou příležitost

Nemáte dost peněz na nové auto? Můžete se zviditelnit novými botami z coolboty.cz. Nové boty (dámské boty, pánské boty, dětské boty) mohou...

Vyplatí se v dnešní době doručení zásilky kurýrem?

Nechat si doručit zboží až ke dveřím je velice pohodlné, vyplatí se ale? Na tuto otázku odpovídáme v tomto článku.

Výdělek na Instagramu

Spousta lidí využívá Instagram na sdílení fotek a videí a na sledování svých oblíbených tvůrců. Pro některé ale není tato aplikace jen...

3 důvody, proč si raději pronajmout zvukovou aparaturu

Pronájem zvukové aparatury má celou řadu výhod. A v tomto článku vám ukážeme tři důvody, proč byste si ozvučení raději měli pronajmout...

Znáte pojmenování štipkovitý úchop? Jde o pojem z grafomotoriky a označuje správný úchop pera mezi palcem, ukazováčkem a prostředníčkem.

Současně je to jedna ze dovedností, kterou by měl váš prvňáček ovládat už před nástupem do školy. Od správného úchopu se odvíjí i výběr vhodného pera a dalších psacích potřeb.

nejdříve tužka

Není nutné, aby rodiče kupovali pero na první písmenka v předstihu. Prváci se obyčejně první čáry a znaky učí ve škole psát obyčejnou tužkou, vhodná je tvrdost číslo 2.

„Grafitové obyčejné tužky vhodné pro prvňáčky jsou měkkost B, maximálně 2B,“ říká učitelka výtvarné výchovy Zuzana Dobrovičová. Měkčí tužky s vyšším číslem jsou podle ní dobré na kreslení, v sešitu se však rozmazávají. „Měkkost HB nedoporučuji, špatně se gumují, protože jsou tvrdší a v písanka a v Slabikář zůstávají i po gumování rýhy,“ dodala pedagožka.

Pro prvňáčky, kteří si osvojují správný úchop, doporučuje opatřit tlustší trojhranné tužky, které se lépe drží v ruce. Na trhu jsou dnes i barvičky s vykrojenými ploškami pro jednotlivé prstíky, což je také vhodná pomůcka pro malých žáků.

Stejný výběr platí při barvičkách – na začátek jsou dobré tlustší trojhranné. „Když začnou psát perem, mohou už přesedlat na tenké šestihranné barvičky,“ radí Zuzana Dobrovičová.

Inkoustové pera vytlačují rollery

Na pero procházejí děti až po několika měsících, kdy už je dětská ruka uvolněnější. Učitelky zvyknou doporučit pero na základě vlastních zkušeností a preferencí.

Může jít o klasické inkoustové pero, ačkoli to už vytlačují modernější rollery.

Jsou to pera, které jsou naplněné inkoustem, ale kulička, kterou píše, je keramická. Výhoda je v tom, že s inkoustem se snadněji píše, protože pero se plynuleji klouže po papíře. Keramická kulička na rolleru se však na rozdíl od kovového hrotu inkoustových rtů při silnějším přitlačení na papír „nerozcházejí“.

Pro děti, které s psaním teprve začínají, se doporučuje ergonomicky tvarované pero s širší úchopovou částí. Mělo by mít trojhranný úchop, bonus navíc je, pokud je část, kterou dítě drží mezi prsty měkčí, například pogumovaná a má protiskluzovou úpravu. Současně se však třeba zabránit velmi robustním rtům, které dítě jen těžko dokáže udržet v malých prstech.

Na trhu najdete i rollery, které se dají opačnou stranou pera zmizík. Může se stát, že vaše paní učitelka ještě v první třídě „Gumovací“ pero nepovolí.

Za nesprávně pero pro prvňáka se považuje takzvaná propiska, kterou je třeba při psaní více tlačit, což není při nácviku písma vhodné.

Odborníci upozorňují, že důležitější než drahé pero na první písmenka je správný úchop. Ten by neměl být křečovitý, ale uvolněný. Pero při správném, takzvaném štipkovitom úchopu držíme palcem, podpíráme prostředníkem a ukazováček je na něm lehce položený shora.

Nejnovější články

Šperky s měsíčním kamenem

Šperky s měsíčním kamenem jsou úžasné svým nádherným leskem, který hraje všemi barvami spektra. Lidé ve starém Řecku věřili, že jsou v...

To, co pojmenovává, musíte znát. Jak vznikají názvy barev?

Názvy barev vznikaly v historii postupně a v každém jazyce zvlášť, ale přece máme v mnoha z nich možnost pojmenovat celou malířskou...

Názory EU a Británie na podmínky podnikání a rybolovu zůstávají rozdílné

Evropská unie a Británie se stále rozcházejí v názorech na klíčové body v otázce obchodu, ale obě strany usilují o dosažení dohody.

Related Articles

Regenerace je druhý trénink. Proč a kolik byste po cvičení měli odpočívat?

To, že cvičení by mělo být pravidelné, nikdo nezpochybňuje. Mnoho lidí však ve snaze zlepšit své zdraví, vzhled nebo při pokusech hubnout...

To, co pojmenovává, musíte znát. Jak vznikají názvy barev?

Názvy barev vznikaly v historii postupně a v každém jazyce zvlášť, ale přece máme v mnoha z nich možnost pojmenovat celou malířskou...

Změna kariéry může prospět, třeba ji však nejprve dobře zvážit

Dlouhodobá nespokojenost, vyhoření, nové ambice či dokonce nadbytečnost v práci - k touze nebo potřebě změnit zaměstnání vedou různé důvody. Tento rok...